جان نباشد جز خبر در آزمون ×××××××××××××هر که را افزون خبر جانش فزون
 
 

۱۳ آبان ، روز گفتگوی تمدن ها !!؟

رضا پیکرنگار

در ۱۳آبان سال 1358  و در سالگرد روز دانش آموز و روز تبعید امام خمینی از ایران به ترکیه ، سفارت آمریکا در تهران به تسخیر دانشجویان پیرو خط امام در آمد . این واقعه که حضرت امام خمینی ره از آن به عنوان انقلابی بزرگتر از انقلاب نخست   یاد کردند پس از آن روی داد که دانشجویان با شناخت خط استکبار و تحلیل روشهای جاسوسی آمریکا در کشور ایران ،  در صدد حذف آثار این نماد پلید در جامعه ایران بر آمدند . اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریکا در تهران نشانگر این مطلب است که در سفارتخانه های آمریکا در جهان واحدی به نام واحد عملیات وجود دارد که رهبری عملیات جاسوسی در کشورهای محل سفارت را داراست . در سال 1358 امام خمینی ره در بیانات قاطعی خواستار استرداد شاه مخلوع از دولت آمریکا شدند . دانشجویان پیرو خط امام پس از این سخنرانی که در تاریخ دهم آبان 1358 انجام شد ،  به منظور  وادار ساختن آمریکا به استرداد  محمد رضا شاه و همچنین دریافت اموال بلوکه شده ایران در دست دولت آمریکا ، تصمیم به تسخیر لانه جاسوسی گرفتند . به دنبال این حرکت دانشجویان دانشگاه تهران ، پلی تکنیک ( امیر کبیر فعلی ) ، شریف و بهشتی در یک راهپیمایی گسترده به سوی سفارت حمله ور شدند و با گذر از دیوار های آن ، این سفارتخانه را به تسخیر خود در آورند . در این هنگام دانشجویان موفق شدند 63 آمریکایی حاضر در این سفارتخانه را گروگان بگیرند . پس از این واقعه جناحهای سیاسی مختلف در کشور ، مواضع مختلفی  در برابر آن اتخاذ کردند اما امام خمینی ره  آن را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول خواندند . پس از تسخیر لانه جاسوسی ، دولت آمریکا ،  روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران قطع کرد . به ابتکار امام خمینی پس از چندی زنان و پس ازآن سیاه پوستانی که در میان گروگان ها بودند آزاد شدند اما بقیه که ارکان لانه جاسوسی بود ند  به مدت 444 روز در ایران به عنوان  گروگان باقی ماندند . دانشجویان سر انجام به دستور رهبر کبیرانقلاب اسلامی، جاسوسان را تحویل دولت دادند و مقرر شد که مجلس شورای اسلامی در باره آنان تصمیم بگیرد ، لذا مجلس هیا تی را تعیین کرد و مذاکرات با میانجی گری دولت وقت الجزایر بین ایران و آمریکا آغاز شد که منجر به امضای بیانیه های الجزایر شد . گروگان ها نیز یک روز پس از روی کار آمدن رییس جمهور جدید آمریکا (ریگان )  و شکست جیمی کارتر در انتخابا ت آزاد شدند. واقعه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران نه تنها توطئه های بعدی علیه انقلاب را با شکست مواجه کرد بلکه ضربه سختی به اقدامات ضد مردمی و عملیات جاسوسی شیطان بزرگ به ویژه در منطقه وارد کرد و ابهت ساختگی این کشور را در هم شکست . به همین مناسبت چنین روزی از طرف نمایندگان دوره سوم مجلس شورای اسلامی   در تاریخ کشور بنام  روز مبارزه با استکبار جهانی نام گرفت . لازم به ذکر است معصومه ابتکار-سعید حجاریان-عباس عبدی-ابراهیم اصغرزاده-محسن میردامادی-حبیب الله بیطرف و ...ازجمله افرادی بودند که در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا نقش داشته اند.

 همچنین لازم به  یادآوری است که در 13 آبان 1377 پس از سخنرانی آقای خاتمی  در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و ارائه پیشنهاد نامگذاری سال 2001 به عنوان سال گفتگوی تمدن ها؛ این سال از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نام سال گفتگوی تمدن ها نامگذاری شد. اما به دلیل تداخل چند مناسبت در روز 13آبان ، از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی 30 شهریور به عنوان روز گفتگوی تمدن ها در نظر گرفته شد.

 همچنین برای آگاهی بیشتر از چگونگی تسخیر سفارت آمریکا –کتاب "تسخیر در تهران" شرح خاطرات معصومه ابتکار از تسخیر این سفارت درتهران را مطالعه کنید.

 

 پی نوشت : این مطلب رو سیزده آبان پارسال نوشتم.

  نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 0:4  توسط رضا پیکرنگار  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM